Wyszukaj projekt

Określ powieszchnię

Jak wybrać najlepszy kominek do domu i nie zwariować…. ?

gamma on Kwiecień 3, 2018

Jak wybrać najlepszy kominek do domu i nie zwariować…. ?

Na rynku istnieje szeroka gama kominków do domu we wszystkich możliwych opcjach: kominki powietrzne, z płaszczem wodnym, wolnostojące, z systemem DGP. Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze właściwego kominka jest odpowiedź na pytanie: do jakich funkcji naprawdę jest nam potrzebny kominek ?

Do ogrzewania domu ? do ogrzewania do domu i wody do użytku dla wszystkich domowników, czy ma tylko spełniać funkcję dekoracyjną ?

O pomoc w odpowiedzi na pytania, poprosiliśmy Pana Pawła Tyczyńskiego- Dyrektora ds. Technicznych firmy Hitze Sp. z o.o., nowego producenta kominków i pieców pelletowych.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze kominka ?

Paweł Tyczyński:

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze kominka jest powierzchnia domu, w którym ma być zainstalowany i co się tym wiąże co czego kominek ma nam służyć.

Drugim kryterium przy wyborze kominka jest jego moc grzewcza, która musi być na tyle duża, żeby kominek mógł ogrzać i utrzymać odpowiednią temperaturę ciepła w danym pomieszczeniu.

Zgodnie z najnowszymi przepisami budowlanymi kominek nie może być jedynym źródłem dostarczenia ciepła. Może być dodatkowym elementem dostarczającym ciepło oraz ciepła wodę.

Instalacja w domu kominka z płaszczem wodnym jako dodatkowego źródła ciepła pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 30 % do 40%, w przypadku ogrzewania domu np.: gazem ziemnym.

Kominki w systemem DGP czyli z dystrybucja gorącego powietrza są stosowane obecnie tylko w nowobudowanych domach lub w domach, w których będzie generalny remont. System DGP wymaga, niestety rozprowadzenia przewodów w całym domu, dostarczających ciepłe powietrze.

Wybór kominków służącym głównie jako dodatkowy efekt dekoracyjny tzw. popularne „ kozy” jest ogromny wybór i tu należy pamiętać, że taki kominek może być ustawiony w dowolnym miejscu pod warunkiem ,że jest tam podłączenie do komina oraz spełnią normy przeciwpożarowe. Tu również duże znaczenia ma moc grzewcza i sprawność palenia.

Podsumowując posiadanie kominka w domu to więcej zalet niż wad. Zawsze i w każdej wersji tworzy przytulną i miłą atmosferę. Widok palącego się ognia i ciepło jakie naprawdę daje jest nieporównywalne z ogrzewaniem ze zwykłego grzejnika.

0 comments
Zostaw komentarz